Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 guests και κανένα μέλος

Σχολική εφημερίδα «Μαθητική Πνοή»

Η δημιουργία της έντυπης  εφημερίδας του σχολείου μας ξεκίνησε στα μέσα Οκτωβρίου 2012. Στόχος ήταν  να δημιουργηθεί ένα χώρος, όπου οι μαθητές θα γράφουνε θέματα που τους απασχολούν, που τους προκαλούν το ενδιαφέρον και, όχι μόνο.

Την εντάξαμε στο Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, της δώσαμε τον τίτλο «Μαθητική Πνοή»  και αποφασίσαμε η έκδοσή της να είναι δίμηνη με δώδεκα σελίδες το κάθε τεύχος . Στο ξεκίνημά της η δημοσιογραφική ομάδα  αποτελείται από 26 μαθητές της Β’  τάξης του σχολείου μας και τρεις καθηγητές συντονιστές και βοηθούς, τον Κ. Παυλίδη Νεκτάριο, την κ. Τσίμπλιου Φαίδρα και την Κ. Τσιάφκα Κατερίνα.

Σημαντικοί αρωγοί στο πρώτο μας ξεκίνημα στάθηκαν, ο Διευθυντής του Σχολείου μας κ Ξυλούδης Ηλίας, ο Σύλλογος  Γονέων και Κηδεμόνων και  ο σύλλογος των καθηγητών , τους οποίους και ευχαριστούμε θερμά.

Η εφημερίδα του σχολείου, κατάφερε να διακριθεί στον XVI Διεθνή διαγωνισμό που διοργανώθηκε από το College of press and Television της Ουκρανίας και να αποσπάσει τη  2η θέση.

Κάντε κλικ στα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων που ακολουθούν και καλή ανάγνωση!!!

ScreenHunter 06 Sep. 29 11.01             ScreenHunter 07 Sep. 29 11.02             ScreenHunter 08 Sep. 29 11.03