Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 guests και κανένα μέλος

Προς απόφοιτους 1ου Γυμνασίου Καβάλας, Ιούνης 2016

Ετοιμάζεστε με χαρά για ταξίδι… Και μεις μαζί σας… Αλλά το ξέρετε…  μέχρι τον σταθμό θα σας πάμε.

Μόλις το τρένο σφυρίξει εμείς θα κατέβουμε αθόρυβα. Αν κάποιος από μας ξεχαστεί θα τον πάει στο «Τέρμα». Σεις είστε νέοι και στη διαδρομή είναι σίγουρο ότι θα πηδήξετε, θα ξεφύγετε από τις γραμμές και θα αφήσετε τη στεριά, θα βρείτε θάλασσες να ανοίξετε πανιά χαράζοντας   δική σας πορεία.

Και όταν φθάσετε στον προορισμό σας θα κλέψουμε κομμάτι από τη χαρά για δική μας ικανοποίηση. Γιατί ξέρουμε ότι χωρίς αρχές δεν φθάνει κανείς και σε κανένα προορισμό. Αρχές που οικοδομεί και υπηρετεί εδώ και έναν αιώνα το Σχολείο μας.

Στο σταθμό λοιπόν, όπου η γλυκόπικρη συναισθηματική φόρτιση ξεσπά συχνά σε  αναίτιο φαινομενικά κλάμα η αδέξιο γέλιο, θα είμαστε και μεις , για να σας ευχηθούμε «νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις» στη συνέχεια.  Και μην ακούσω «ευχαριστώ» από το στόμα κανενός τώρα. Αφήστε το να βγει από καρδιάς όταν έρθει η ώρα του.

Ο Διευθυντής:Ξυλούδης Ηλίας

P1140777          P1140779          P1140783