Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 65 guests και κανένα μέλος

Η Κέρκυρα ήταν ο προορισμός της εκπαιδευτικής εκδρομής της Γ΄ Γυμνασίου για τη φετινή χρονιά. Σχεδόν όλοι οι μαθητές της τρίτης τάξης εξόρμησαν στο νησί των Φαιάκων μαζί με πάνω από 20 σχολεία την ίδια εποχή!

Στη διαδρομή μας ξεναγηθήκαμε στη Βεργίνα, στο αρχαιολογικό θαύματων βασιλικών τάφων προστατευμένο από την UNESCO και εξερευνήσαμε μαζί με άλλα και τον ταφικό θάλαμο του Φιλίππου Β', πατέρα του Μεγάλου Αλεξάνδρου.

Μας γοήτευσε η παλιά πόλη της Κέρκυρας (Μνημείο UNESCO)! Περπατήσαμε στα καντούνια της, στον πεζόδρομο Λιστόν, στην Πλατεία Σπιανάδα, στο Παλαιό Φρούριο… Επισκεφτήκαμε τον Άγιο Σπυρίδωνα, το μουσείο CasaParlante, το νομισματικό μουσείο.

Περπατήσαμε από το ξενοδοχείο μας προς το Κανόνι, το Ποντικονήσι, την Ιερά Μονή Βλαχερνών.

Τέλος περιηγηθήκαμε στο Μον Ρεπό και στην Παλαιοκαστρίτσα.

Επιστρέψαμε γεμάτοι όμορφες εντυπώσεις με στάση στα πανέμορφα Ιωάννινα.

Ήταν ομολογουμένως η καλύτερη εκδρομή ever!!!