Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 2 guests και κανένα μέλος

musica1

Οι μαθητές της  Β' τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο του μαθήματος της Μουσικής.

Έπειτα από μια δημιουργική σχολική χρονιά (2022-2023) με συμμετοχές στα μουσικά εκπαιδευτικά προγράμματα της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης «Stand-up Symphony» (Δεκέμβριος 2022) και της Εθνικής Λυρικής Σκηνής «Η ωραία Ελένη του Όφενμπαχ» (Φεβρουάριος 2023), το 1ο Γυμνάσιο Καβάλας συνέχισε τις μουσικές του δράσεις με τη συμμετοχή του στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της ΚΟΘ με τίτλο «Η Συμφωνία του Αποχαιρετισμού του Haydn: Όταν γεννήθηκε η συμφωνική μουσική».

Το πρόγραμμα παρουσιάζει τον πατέρα της συμφωνικής μουσικής Τζόζεφ Χάυντν [Joseph Haydn] μέσα από την περίφημη «Συμφωνία του Αποχαιρετισμού».

Ιδιοφυής και καινοτόμος, με μνημειώδη αίσθηση του χιούμορ, και στοργικός για τους συναδέλφους του, o Χάυντν δημιούργησε τις βάσεις για την πορεία της κλασικής μουσικής, εντάσσοντας στη δημιουργία τους τις ιδέες του διαφωτισμού. Η συμφωνία αυτή, εκτός από ένα μουσικό αριστούργημα, αποτελεί ίσως και τον πρώτο ιστορικά τρόπο διεκδίκησης εργασιακών συνθηκών στον χώρο της μουσικής, ενδεικτικό των εννοιών του ανθρωπισμού και της δημοκρατίας που πλάθονταν ήδη στο διανοητικό περιβάλλον της εποχής.

Την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης διηύθυνε ο μαέστρος  Paul Chiang ενώ τα κείμενα και την παρουσίαση επιμελήθηκε ο Κώστας Χάρδας.

Η διδακτική επίσκεψη του 1ου Γυμνασίου Καβάλας πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 16 Φεβρουάριου 2024 στο πλαίσιο του μαθήματος Μουσικής από τον εκπαιδευτικό Σταύρο Σαραντίδη, έπειτα από αίτημα στην ΚΟΘ.

Στην επίσκεψη συμμετείχαν οι μαθητές των τριών τμημάτων της Β΄ τάξης με συνοδούς τους εκπαιδευτικούς Παναγιώτα Αμερικάνου (Διευθύντρια), Όλγα Κωνσταντά, Κέλλυ Θεοφιλίδου και Αλεξάνδρα Τσακαλίδου.

musicb1                                          musicc1