Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 10 guests και κανένα μέλος

77 Την Πέμπτη, 9 Φεβρουαρίου η Γ’ τάξη του 1ου Γυμνασίου καβάλας επισκέφθηκε την πρωτότυπη Έκθεση Ρούχων «Υφαίνοντας Στιγμές», στο ισόγειο της Μ. Λέσχης. Οι γυναίκες δημιούργησαν τα ρούχα από το μηδέν, ξεκινώντας από την κοπή υφασμάτων, το ράψιμο, το κέντημα και φτάνοντας τελικά μέχρι τη ζωγραφική.

Πρόκειται για μία πρωτότυπη Έκθεση Ρούχων, που αποτελούν δημιουργίες γυναικών που διαμένουν στη Ανοιχτή Δομή Φιλοξενίας στην Καβάλα και διοργανώνουν ο Διεθνής Οργανισμός Μετανάστευσης και ο Δήμος Καβάλας σε συνεργασία με το ARTATTACK. Η πρωτοβουλία προέκυψε από την ανάγκη των γυναικών να δημιουργήσουν στον ελεύθερο χρόνο τους.

Οι μαθητές, ξεναγήθηκαν στους χώρους της Έκθεσης και συζήτησαν με γυναίκες από τη Ανοιχτή Δομή Φιλοξενίας για τα έργα τους, τους λόγους που εμπνεύστηκαν για αυτήν την πρωτοβουλία, για τις συνθήκες που επικρατούν στις χώρες τους και για τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Μια πολύ ωραία και σημαντική εμπειρία για τους μαθητές!

75    78