Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 guests και κανένα μέλος

11

Την Παρασκευή 10 Μαΐου 2019, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο πλαίσιο των εγκεκριμένων εκπαιδευτικών εκδρομών και επισκέψεων πριν τη λήξη των μαθημάτων στην πόλη της Ξάνθης.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο Λαογραφικό Μουσείο της πόλης που αποτελεί ιστορική μαρτυρία για την κοινωνική και οικονομική ζωή μιας πόλης που άκμασε στις αρχές του 20ου αιώνα.

Επισκέφθηκαν την Δημοτική καπναποθήκη με έργα του Χρήστου Παυλίδη, σύγχρονου Ξανθιώτη ζωγράφου με πίνακες και γλυπτά που κοσμούν τις αίθουσες της μόνιμης συλλογής.

Περιηγήθηκαν στα στενά της Παλιάς Πόλης, θαύμασαν την αρχιτεκτονική του παραδοσιακού οικισμού, πληροφορήθηκαν για την ιστορία της και για τον ποταμό Κόσυνθο, ο οποίος περνά από τον παραδοσιακό οικισμό της Ξάνθης.

2    1    3

14    17    4