Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 5 guests και κανένα μέλος

Στα πλαίσια των Πολιτιστικών και Περιβαλλοντικών Προγραμμάτων που υλοποιούνται στο Σχολείο μας πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στα Τρίκαλα από 19/4/2018 μέχρι 21/4/2018.

Την πρώτη ημέρα το πρόγραμμα περιελάμβανε περιήγηση στα Τρίκαλα, επίσκεψη στο Κουρσούμ τζαμί, στο Μουσείο Τσιτσάνη και στο χαμάμ. Ακολούθησε επίσκεψη στο Πολιτιστικό Κέντρο Κλιάφα όπου συναντήσαμε τη συγγραφέα κ. Μαρούλα Κλιάφα που μας ξενάγησε στον χώρο. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν μαζί της για τα εφηβικά μυθιστορήματα που έχει γράψει και να διατυπώσουν απορίες τους.

Τη δεύτερη ημέρα πραγματοποιήθηκε ημερήσια εκδρομή στη Λίμνη Πλαστήρα αφού περιηγηθήκαμε πρώτα στην παλιά πόλη, το Βαρούσι και επισκεφτήκαμε το Φρούριο των Τρικάλων.

Την τρίτη ημέρα φύγαμε για Μετέωρα όπου επισκεφτήκαμε ένα από τα μοναστήρια που δεσπόζουν στους βράχους. Αφού κατόπιν γνωρίσαμε και την πόλη της Καλαμπάκας αναχωρήσαμε για την Καβάλα.