Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 5 guests και κανένα μέλος

DSCN3238 Θεατρική ομάδα 1ου Γυμνασίου, «Εκλογές στον Όλυμπο»

Φέτος η θεατρική ομάδα του σχολείου μας συνεχίζοντας την περσινή της δουλειά, αλλά με νέα διανομή και νέα διασκευή δημιούργησε και παρουσίασε τη θεατρική παράσταση «Εκλογές στον Όλυμπο»

Η θεατρική μας ομάδα είχε ραντεβού κάθε Τρίτη μεσημέρι στις 2 για τα θεατροπαιχνίδια. Κάναμε ασκήσεις γνωριμίας, συγχρονισμού και κυρίως ασκήσεις συγκέντρωσης.

Πρόβες ξεκινήσαμε να κάνουμε από το Νοέμβριο, μαζί με τα θεατρικά παιχνίδια της Τρίτης, αλλά καταλήξαμε να συναντιόμαστε και σε διαλείμματα σχεδόν κάθε μέρα της εβδομάδας.

Μαζί κάναμε audition για να μοιράσουμε τους ρόλους, μαζί προτείναμε και διαλέξαμε τα θεατρικά μας ρούχα, ζωγραφίσαμε, κατασκευάσαμε ό,τι μας χρειαζόταν.

Το έργο μας βασίζεται πάνω στο έργο «ΔΙΑΣ - ΗΡΑ: σημειώσατε Χ» των μαθητριών Κεφαλίδη Χριστίνα και Γυφτάκη Νιόβη τουΚαλλιτεχνικού Γυμνασίου Γέρακα που βραβεύτηκε στο μαθητικό διαγωνισμό «Λογοτεχνικό Εργαστήριο 2010: οι μαθητές γράφουν» της ΔΔΕ Ανατολικής Αττικής.

Συντονίστρια Προγράμματος: Αβριωνίδου Κατερίνα