Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 7 guests και κανένα μέλος

Εκδήλωση εορτασμού « Παγκόσμιας Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου » στο

1ο Γυμνάσιο Καβάλας.

Τη Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου στις 6 το απόγευμα , στο χώρο εκδηλώσεων του Σχολείου , πραγματοποιήθηκε εκδήλωση τιμώντας την 11η Φεβρουαρίου, ως Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου.

Το φετινό της σύνθημα ήταν: «Όλοι μαζί, για ένα καλύτερο Διαδίκτυο»

Η εκδήλωση απευθυνόταν στους γονείς και καθηγητές του Σχολείου , αλλά και σε όποιον άλλον ήθελε να ενημερωθεί σχετικά με το θέμα.

Οι ομιλητές που πλαισίωσαν την εκδήλωση ,και οι οποίοι προσφέρθηκαν αφιλοκερδώς να συμμετέχουν, ήταν ο κ. Κρηνίδης Μιχαήλ, DrΠληροφορικής-αξιωματικός της ΕΛΑΣ, ο οποίος ανέπτυξε το θέμα: «Διαδικτυακός εκφοβισμός», ο κ. Λεωνίδης Βλαδίμηρος, ψυχολόγος, στέλεχος του κέντρου  Πρόληψης και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Καβάλας, που ανέπτυξε το θέμα: «Εθισμός των εφήβων στο Διαδίκτυο» και η κ. Φώτου Ελένη, ψυχολόγος, στην υπηρεσία ¨Βία ΣΤΟΠ¨, με θέμα: « Τρόποι αντιμετώπισης του εθισμού στο Διαδίκτυο». Επίσης χαιρετισμό απήυθυναν ο Δ/ντής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης κ. Χεριστανίδης Γεώργιος, ο Δ/ντής του 1ου Γυμνασίου Καβάλας κ. Ξυλούδης Ηλίας και ο Υπεύθυνος του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων κ. Τσέλιος Ιωάννης.

Την Τρίτη 11 Φεβρουαρίου, ημέρα εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, προβλήθηκαν  σε όλους τους μαθητές του Σχολείου  , δύο ταινίες με σχετικό θέμα. Η μία «Το Μπακάλικο», που βραβεύτηκε ως «καλύτερη ταινία μικρού μήκους» στο φεστιβάλ Ελληνικών ταινιών στο Λονδίνο, και η δεύτερη, η ταινία “ Cyberbully”.

P1030403 P1030411 P1030413 P1030414 P1030416