Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 201 guests και κανένα μέλος

351 Χριστουγεννιάτικο παζάρι ανταλλαγής δώρων

Σε πολλές πόλεις της Ελλάδας οι άνθρωποι δείχνουν  το ενδιαφέρον τους για τον συνάνθρωπό τους  μέσα από πράξεις αλληλεγγύης .Μαζεύουν  τρόφιμα, ρούχα, χρήματα και τα προσφέρουν σε οικογένειες και σε άτομα που τα έχουν πραγματικά ανάγκη. Στην πόλη μας στήθηκαν κοινωνικά Ιατρεία και Φαρμακεία, Κοινωνικά Παντοπωλεία, Δωρεάν Διανομή Τροφίμων, Υποστηρικτικά Μαθήματα και Σχολεία Αλληλεγγύης, Ανταλλαγής – Χαριστικά Παζάρια κ.ά.

Έτσι λοιπόν και στο 1ο Γυμνάσιο στις 23-12-2013, μια ομάδα μαθητριών του Β1, με την καθοδήγηση καθηγητών είχε την ιδέα να οργανώσει ένα χριστουγεννιάτικο παζάρι ανταλλαγής δώρων. Γρήγορα διαδόθηκε στους υπόλοιπους μαθητές και οι περισσότεροι ανταποκριθήκαν. Το παζάρι αυτό περιελάμβανε πράγματα που είχανε στο σπίτι τους και που τα είχανε πια βαρεθεί, όπως, βιβλία, ηλεκτρονικά παιχνίδια κ.ά. Ανταλλάξανε τα δώρα μας διασκέδασαν και μάθανε να επαναχρησιμοποιούνε  πράγματα που τους ήτανε άχρηστα. Επίσης συγκεντρώθηκαν  τρόφιμα και διατέθηκαν σε οικογένειες του Σχολείου  που έχουν ανάγκη.