Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 5 guests και κανένα μέλος

P1060417 Παγκόσμια ημέρα κατά της παχυσαρκίας

Η 24η Οκτωβρίου έχει οριστεί παγκοσμίως ως ημέρα κατά της παχυσαρκίας. Όλες οι μελέτες μέχρι και σήμερα δείχνουν ότι τα ποσοστά παχυσαρκίας ολοένα και αυξάνονται. Έχει εκφραστεί ο φόβος ότι αν συνεχιστεί αυτή η αύξηση, μέχρι το έτος 2030 το 60 - 70% του πληθυσμού θα είναι υπέρβαρο και το 40 - 50% θα είναι παχύσαρκο.

Στο σχολείο οργανώθηκαν δράσεις για την ημέρα αυτή.

1. Αποφασίστηκε και όλοι οι εκπαιδευτικοί συμμετείχαν στη διαδικασία ετοιμασίας πρωινού γεύματος στους μαθητές  του σχολείου, γιατί η απόδοση του μαθητή στο σχολείο δεν εξαρτάται μόνο από το πόσο καλά έχει διαβάσει, αλλά εξίσου σημαντικό ρόλο παίζει και η σωστή διατροφή.

2. Έγινε προβολή διαφανειών, όπου οι μαθητές ενημερώθηκαν για την ισορροπημένη και σωστή διατροφή, γιατί το πρόβλημα δεν είναι τόσο στην ποσότητα, όσο στην ποιότητα των τροφών που καταναλώνουμε. Επίσης  τονίσθηκε ο βασικός ρόλος της σωματικής άσκησης, η έλλειψη της οποίας αποτελεί βασικό αίτιο και προδιαθεσικό παράγοντα της παχυσαρκίας.

3. Και οι δράσεις ολοκληρώθηκαν με την παρακολούθηση ενός θεατρικού δρώμενου , με τίτλο «Υδατάνθρακες με Λίπη», στο οποίο συμμετείχαν μαθητές του σχολείου.

P1060421 P1060423 P1060434 P1060443

P1060449 P1060427