Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 6 guests και κανένα μέλος

P1060943 Ενημέρωση με θέμα

«CERN– ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ»  από την Κ.Πετρίδου Χαρίκλεια.

Με την ευκαιρία της παρουσίας της στην Καβάλα, μετά από πρόσκληση του 1ου Γυμνασίου Καβάλας επισκέφθηκε στις 13 Φεβρουαρίου το πρωί το Ιστορικό Σχολείο η Καθηγήτρια Φυσικής του ΑΠΘ Κα Πετρίδου Χαρίκλεια. Η Κα Πετρίδου η οποία γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Καβάλα, συνεργάτης του Ευρωπαϊκού Ερευνητικού Κέντρου (CERN) από το 1985 μέχρι και σήμερα, παρουσίασε με εκλαϊκευμένο και απλό τρόπο την δημιουργία των υποδομών, την οργάνωση και την εκτέλεση του πειράματος που οδήγησε στην ανακάλυψη του σωματιδίου Higgs, κερδίζοντας το ενδιαφέρον των μαθητών και μαθητριών της Β΄ &  Γ΄ τάξης του Σχολείου για πάνω από 45 λεπτά.

Στη συνέχεια απάντησε αναλυτικά σε ερωτήσεις που της υποβλήθηκαν από τους μαθητές-μαθήτριες. Τέλος με μεγάλη υπομονή δέχθηκε και παραχώρησε «συνέντευξη» σε μαθήτριες της δημοσιογραφικής ομάδας του Σχολείου.

Στην παρουσίαση παραβρέθηκε και ο Διευθυντής Β/μιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Καβάλας Κος Βαγενάς Απόστολος.

DSCF1900   P1060979