Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 14 guests και κανένα μέλος

Εργασίες μαθητών

“ Η σημασία της συμμετοχής και όχι της νίκης”

Για 3η συνεχόμενη χρονιά, στις 3 Οκτωβρίου 2016 και  με θέμα «Νιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και τον φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους», γιορτάζεται η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Κύριος στόχος αυτής της ημέρας είναι να μάθουν τα παιδιά να συμμετέχουν σε οποιοδήποτε είδος φυσικής δραστηριότητας χωρίς να απογοητευτούν σε περίπτωση αποτυχίας. Επιπροσθέτως, να μάθουν ότι από τα λάθη και τις αποτυχίες μας γινόμαστε πιο δυνατοί και αποκτούμε πείρα. Επιπλέον, δεν αθλούμαστε μόνο για τη νίκη και δε φοβόμαστε για τις υποτιθέμενες συνέπειες της αποτυχίας όπως την ενίσχυση του χρονικού διαστήματος των προπονήσεων και τη μειωμένη αυτοπεποίθηση των αθλητών. Η χαρά της άθλησης είναι ένα δικαίωμα για όλους και τα οφέλη της πολλά, όπως το γεγονός ότι μαθαίνει κάποιος να δουλεύει ομαδικά, μαθαίνει να προσπαθεί να ξεπεράσει τον εαυτό του και να γίνεται όλο και καλύτερος.

Ένας ακόμη φόβος των παιδιών της σημερινής εποχής είναι να μην απογοητεύσουν τον προπονητή τους και τους κοντινούς τους ανθρώπους. Έτσι, θα έπρεπε ακόμα και μια κακή απόδοση να ερμηνεύεται ως μια μεγαλοπρεπή νίκη ώστε να δοθεί το έναυσμα να συνεχίσουν την προσπάθεια με αισιοδοξία. Εξάλλου, δεν είναι απαραίτητο να καταλάβουν μια από τις πρώτες τρεις θέσεις ώστε να θεωρούνται νικητές. Νικητής είναι όποιος αγωνίζεται δίκαια και τίμια, προσπαθεί και συμμετέχει. Αυτό είναι και το νόημα του «ευ αγωνίζεσθαι», όπως έλεγαν και οι αρχαίοι πρόγονοί μας.

Συνοψίζοντας, ο αθλητισμός είναι δικαίωμα όλων. Στόχος μας πρέπει να είναι να τερματίσουμε, να ολοκληρώσουμε την προσπάθειά μας και όχι η θέση που θα κατακτήσουμε.

Ιωακειμίδου Αθηνά- Μαχαιρίδου Χρύσα