Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 5 guests και κανένα μέλος

Διδακτική επίσκεψη  στη Θεσσαλονίκη.

Στις 7 Απριλίου 2014 η Β' τάξη του Σχολείου πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στους χώρους του Αγροκτήματος της Γεωπονικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Σκοπός της επίσκεψης ήταν η παρακολούθηση εκπαιδευτικού προγράμματος (βιωματικό εργαστήριο),

« Το παιδί στον κόσμο των τροφίμων», σε θέματα που αφορούν τα τρόφιμα και τη θέση τους στη διατροφή, με απώτερο σκοπό την απόλαυση της σωματικής, πνευματικής και ψυχικής υγείας, στην εφηβική, αλλά και στην ενήλικη ζωή.

Αρχικά ενημερωθήκαν για τις βασικές αρχές της ισορροπημένης διατροφής ήρθανε σε επαφή με την παραγωγική διαδικασία  του γιαουρτιού με την δράση ωφέλιμων μικροοργανισμών και παρατήρησαν τους μικροοργανισμούς μέσα από το μικροσκόπιο. Στη συνέχεια ενημερώθηκαν σε θέματα ασφάλειας τροφίμων και σε βασικές  αρχές  σωστής  διαχείρισης των  τροφίμων. Η ενημέρωση κράτησε 3,5 ώρες και κατά της διάρκεια του διαλείμματος οι μαθητές περιηγηθήκαν στο χώρο του αγροκτήματος. Ήταν μια ωφέλιμη εμπειρία από την οποία αποκόμισαν χρήσιμες συμβουλές για σωστή διατροφή.

Συνοδοί καθηγητές: Πρωτόγερος Ν., Τσίμπλιου Φ., Τσιάφκα Κ

27 02 2014 002 27 02 2014 032 DSCN9748 DSCN9764 DSCN9775 DSCN9811 DSCN9814 DSCN9818