Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 6 guests και κανένα μέλος

Εγκρίθηκε το αίτημα του Σχολείου μας για την αδελφοποίηση με το Johannes-Scharrer Gymnasium της Νυρεμβέργης, από τον Περιφερειάρχη Α.Μ.Θ. κ. Μέτιο Χρήστο. Η διαδικασία αυτή ξεκίνησε πριν από ένα χρόνο περίπου και θα υλοποιηθεί κατά πάσα πιθανότητα το φθινόπωρο με τη μετακίνηση των μαθητών του σχολείου μας στη Νυρεμβέργη, όπου θα υπογραφεί το πρωτόκολλο αδελφοποίησης.

Σκοπός της αδελφοποίησης είναι: α) Η ανάδειξη και ανάπτυξη των δεσμών μεταξύ των μαθητών του σχολείου μας και των μαθητών του σχολείου της Νυρεμβέργης, β) Η διερεύνηση θεμάτων κοινού ενδιαφέροντος όπως η κοινωνική ένταξη-ενσωμάτωση, διαφορετικά μοντέλα εκπαίδευσης, δυνατότητες εργασίας μέσα από καινοτόμες δράσεις και διδακτικές πρακτικές που συμβάλλουν στην ανάπτυξη των διαπροσωπικών, επικοινωνιακών δεξιοτήτων και ενισχύουν την επιθυμία για την εκμάθηση ξένων γλωσσών, αυξάνουν τον ενθουσιασμό των μαθητών, δίνουν διέξοδο στη δημιουργικότητά τους, τους δείχνουν δρόμους μέσω των οποίων, δια βίου αναζητούν και κατακτούν νέους δρόμους, γ) Οι επισκέψεις σε ιστορικούς χώρους και μουσεία και η γνωριμία των μαθητών με τον πολιτισμό και την ιστορία των δύο πόλεων και δ)Η υποστήριξη ανάπτυξης της Ελληνικής παιδείας, ώστε να μεταφέρουμε στις νεότερες γενιές της φίλης χώρας όλο το μεγαλείο των ελληνικών γραμμάτων.

Η ιστοσελίδα του Johannes-Scharrer Gymnasium Nurnberg: