ΖΩΝΤΑΝΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ Κ. ΚΟΣΜΑ ΧΑΡΠΑΝΤΙΔΗ

Την Πέμπτη 25-1-2007 παιδιά της Β΄ τάξης  του 1ου Γυμνασίου Καβάλας είχαν την ευκαιρία να ζήσουν μια μοναδική εμπειρία. Η γνωριμία και η ζωντανή επικοινωνία με ένα συγγραφέα, λογοτέχνη,  άνθρωπο που ασχολείται με τα γράμματα και τον πολιτισμό, τον  κ. Κοσμά Χαρπαντίδη, θα τους μείνει αξέχαστη.

Στο μάθημα των Κειμένων της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας η φιλόλογός τους, η κ. Ποιμενίδου Γεωργία, δίδαξε αποσπάσματα από τη συλλογή αφηγημάτων του κ. Χαρπαντίδη  με τον τίτλο «Μανία Πόλεως» που αφορούν την Καβάλα και τη μεταμόρφωσή της  από τη δεκαετία του 1970 ως σήμερα. Η Καβάλα σήμερα παρουσιάζει όλες τις όψεις και όλα τα προβλήματα μιας σύγχρονης μεγαλούπολης (ανοικοδόμηση βιαστική, πρόχειρη, επιπόλαιη και ανοργάνωτη, έλλειψη πράσινου και ελεύθερων χώρων για να παίζουν τα παιδιά κ.λ.π.).

Τα θέματα αυτά, αλλά και, η ευχαρίστηση και η χαρά που προσφέρει το διάβασμα, οι πηγές έμπνευσης ενός συγγραφέα, ο τρόπος και ο χρόνος που απαιτείται, ο κόπος και η θυσία κάποιων άλλων πραγμάτων ώστε να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα, ήταν το περιεχόμενο αυτής της συνάντησης των μαθητών με τον κ. Χαρπαντίδη, που πρόθυμα ανταποκρίθηκε στην πρόσκληση που του έγινε από την κ. Ποιμενίδου, και άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις στα παιδιά με την αμεσότητά του.